V uplynulých letech od roku 2005 se uskutečnilo několik expedic pořádaných Fakultou tělesně kultury katedrou rekreologie. Díky velkému ohlasu a zájmu v roce 2009 vznikla společnost NaPlachetnici, s.r.o..


Expediční projekt byl medializován v České televizi, Hospodářských novinách, v magazínu Forbes, na Univerzitě Palackého v Olomouci a vlastních internetových stránkách www.naplachetnici.cz. Článek o plavbě na bezbariérové plachetnici je možno si přečíst i na stránkách invarena.cz - deníku pro čtenáře se specifickými potřebami.  V návaznosti na tento projekt vznikl impuls na katedře Aplikovaných pohybových aktivit vytvořit nevšední expedici pro osoby se zdravotním postižením a prolomit bariéry předsudků.

2016

Expedice Přes Bar 2016 proběhla  v červnu a cesta účastníků vedla přes Rakouskou, Itálii a Slovinsko. Na videu se můžete podívat, jak byly bariéry překonány.

 

2015 

V roce 2015 byla realizována BEZBAEXPEDICE více se dozvíte zde:http://bezbaexpedice.cz/

VIDEO ZDE: https://www.youtube.com/watch?v=DGraOEgWo2Y

 Expedice Přes Bar v roce 2015 vedla Drávskou stezkou, níže můžete shlédnout video sestříháné ze záběrů a přečíst si dojmy organizačního i účastnického týmu.

 Pokud se Vám video v přohlížeči nenačetlo, můžete jej shlédnout zde.

 

Expedice PřesBar 2015 slovy studentů

"Vypadalo to jako nemožný úkol, ale studenti oborů aplikované pohybové aktivity a aplikovaná tělesná výchova na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého se nebáli postavit výzvě.V září dopřáli devíti lidem s postižením cestovatelský zážitek, na který budou ještě dlouho vzpomínat. S cílem překonat bariéry vyrazila skupina na sedmidenní cestu přes italské Dolomity a rakouské Korutany podél řeky Drávy.

Expedice se v roli průvodců a asistentů zúčastnilo dvacet šest studentů, kteří se starali o devět handicapovaných kolegů – se sluchovým, zrakovým a tělesným postižením. Každý z nich má své individuální potřeby, které je třeba pochopit a porozumět jim. „Vymysleli a zařídili přesně to, co potřebuju, a nikdo neřešil, jestli to půjde, nebo nepůjde, prostě to šlo a já si to moc užila,“ uvedla vozíčkářka Veronika Vítková.

Celý sportovně laděný program byl opravdu nabitý a každý si přišel na své. Účastníci mohli vyrazit na pěší túry, cyklovýlety, ferraty nebo na plavbu na jezeře či si vyzkoušet sjíždění řeky Drávy, čekal na ně také zasloužený odpočinek v termálních lázních. Handicapovaní, ale i studenti měli možnost si některé z výše uvedených aktivit vyzkoušet úplně poprvé a tím posunout své hranice.

Největší odměna však studenty čekala až na samém závěru, kde se mnoho očí lesklo deroucími se slzami, když z úst handicapovaných spolucestujících zazněla celková zhodnocení. Jak přiznal Rostislav Čichoň: „Ta soběstačnost tam určitá je, ale přesto všechno jsou věci, které nezvládneme, a potřebujeme asistenci studentů.“

Velké poděkování za pomoc s realizací expedice zaslouží garant předmětu Ondřej Ješina z katedry aplikovaných pohybových aktivit a student a koordinátor akce Marek Zaoral. Expedice je nenahraditelnou zkušeností, praxí, poznáním, ale také zážitkem pro každého účastníka."

 

VIDEO ZDE: https://www.youtube.com/watch?v=6teQ00G6-ZY

 

   

 

 

 

 


S DECATHLONEM PŘES BARIÉRY
13. 04. 2018

Termín 6.5.2018 11-18:00 si určitě všichni zapišme do diářů. Obchod Decathlon v Olomouci pořádá benefiční akci na podporu Expedice Přes Bar. O programu a bližších podrobnostech vás budeme informovat.

ExpedicePřesBar 2018
12. 03. 2018

Daší ročník Expedice se bude konat v termínu od 11. do 17. června 2018 a to v oblasti Zell am See rakouské spolkové země Salcbursko. 

Expediční dárkové předměty
15. 12. 2017

Nabízíme k prodeji nástěnné foto kalendáře na rok 2018, dva druhy magnetek a přívěšek na klíče. Vše s fotkami Expedice Přes Bar. Více informací naleznete zde.

Beseda v Ostravě - Život bez bariér
09. 11. 2017

Prezentace expedice 2017 a beseda s účastníky proběhne v neděli 12. listopadu v Ostravě v rámci veletrhu Život bez Bariér. Začínáme ve 13h! Těšíme se na Vaši účast, více info zde.

Konference APA v Praze
21. 09. 2017

V pátek 22. 9. 2017 představíme expediční putování na pražské konferenci aplikovaných pohybových aktivit na FTVS. Více informací o konferenci zde.UP logo FTK horizont cz logo Centrum APA ALPINA
Konto Bariery lg caapa