Nezapomenutelné. Handicapovaní se studenty překonávali hranice (ne)možného v Alpách

Deset dní nabitých cestovatelskými a sportovními zážitky mají za sebou účastníci květnové Expedice přes bar, kterou pro osoby s postižením uspořádali studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Devítka handicapovaných si v Alpách vyzkoušela zdolávání ferrat nebo sjíždění řeky, vydávala se na horské pěší a cyklistické výlety, ale hlavně – překonávala sama sebe.

Zjistila jsem, že zvládám jet na lodi a pádlovat bez jakéhokoli uzpůsobeni pro vozíčkáře. Jinak se nedá říct, co mě bavilo nejvíc, všechno bylo dokonalé a studenti nám všem skvěle pomáhali. Velkým přínosem pro mě bylo také to, že jsem mohla poznat život ostatních účastníků s jiným handicapem a vidět, jak si každý dokáže život užívat,“ uvedla po návratu vozíčkářka Monika Valachová.

Další z vozíčkářů Eustach Janoušek, který vedl kroniku expedice, se zase pořadatelům svěřil, že po příjezdu domů vyhledával samotu. „Chtěl jsem vstřebat vše, co jsem zažil. Znovu a znovu jsem si promítal den po dni, abych nezapomněl na žádný okamžik. Vše jsem si uložil do své paměti a až potom jsem vyprávěl svým blízkým a známým své zážitky z cesty. Podrobně jsem jim líčil den po dni a znovu a znovu mi vše plynulo před očima,“ napsal ve své zpětné vazbě.

Expedice mu dala možnost více poznat sám sebe a utvrdit se v tom, že možnosti člověka jsou neomezené, pokud sám chce. „Musím přiznat, že jsem si hrábl až na dno svých sil, ale nevzdal jsem to a opravdu překonal sám sebe a vytyčeného cíle jsem dosáhl. Díky tomu jsem poznal, co ve mně je a jaký opravdu jsem. Poznal jsem partu úžasných lidí, kteří se po dobu deseti dnů stali mými přáteli a tato přátelství přetrvávají dodnes. Díky této expedici jsem poznal krajiny a lidi, kteří v nich žijí. Poznal nádhernou přírodu i rozmanitost počasí. Na expedici nikdy nezapomenu,“ prozradil.

Čtyřmi alpskými zeměmi

Na cestu se osmatřicetičlenná výprava složená z devíti osob s postižením, studentů a učitelů katedry aplikovaných pohybových aktivit a několika dalších doprovodných osob vydala v pátek 5. května. Prvním cílem byla Solná komora v Rakousku, kde účastníci poznávali a využívali možností k turistickým a pohybovým aktivitám okolí jezera Wolfgangsee. Poté se přesunuli do Švýcarska, kde mimo jiné měli možnost vidět zdejší unikátní vysokohorskou železnici nebo krmit ochočené veverky, také tu zaznamenali expediční rekordy.

Kemp St. Cassian u městečka Lantsch/Lenz byl nejvýše položeným, ve kterém jsme během expedice spali, jeho nadmořská výška činí 1450 metrů nad mořem. V tomto kempu jsme také hned první noc pokořili teplotní rekord expedice, venku bylo 6 stupňů pod nulou. Výškového vrcholu expedice jsme ale dosáhli v Schatzalpu nad Davosem, to jsme byli 2000 metrů nad mořem,“ vyjmenovala jedna z organizátorek Kateřina Faltusová.

Ze Švýcarska se pak výprava vydala přes Lichtenštejnsko, kde si účastníci prohlédli hlavní město Vaduz, a přes zastávku u německého Königsee domů. „Věřím, že nás expedice všechny profesně posunula o obrovský kus dál. Samozřejmě že se vyskytly i nedostatky či problémové situace a musím uznat, že expedice ukázala i na mé limity, které jsem si díky organizování této výjimečné akce uvědomil a budu dělat vše pro to, abych se z chyb poučil. Ale dokázali jsme velké věci a získané zkušenosti nás budou jistě provázet po zbytek života,“ doplnil hlavní studentský organizátor expedice Michal Šmíd.

On sám jako zásadní prožitky vnímá úsměvy, nadšení a radost účastníků z absolvovaných aktivit. „Nejsilnější okamžik pro mě byl asi aplikovaný fotbálek na závěr programu, kdy jsme na hřišti hráli společně s účastníky, ať už to byli vozíčkáři v brance či nevidomí v poli. Byla to velká legrace a všichni jsme si to moc užili,“ vzpomněl Šmíd.

Výstava fotografií

Expedice přes bar je vzdělávací projekt katedry aplikovaných pohybových aktivit fakulty tělesné kultury, prostřednictvím nějž studenti navazujícího magisterského studia pomáhají osobám s postižením překonávat bariéry a posouvat své vlastní hranice a zároveň získávají praktické zkušenosti pro realizaci akcí pro osoby se zdravotním postižením při výkonu svého budoucího povolání. Uspořádání letošního ročníku vyšlo na 300 tisíc korun. Část z těchto nákladů platili sami účastníci, část organizátoři získali od sponzorů, mimo jiné i díky kampani na crowdfundingovém portálu Nakopni.me. Poděkovat za podporu se sluší Univerzitě Palackého, Kontu Bariéry a firmám Decathlon, Tool Werkzeugbau a Makro. Pomohla také sbírka na cestovatelských besedách v rámci programu Olomouckého Majálesu Univerzity Palackého.

Expedici přes bar připomene výstava fotografií nazvaná podle motta výpravy Přes hranice (ne)možného a ještě dál, která bude od 5. června ke zhlédnutí v univerzitním informačním centru a obchodu UPoint na olomouckém Horním náměstí. Vernisáž výstavy je připravena na úterý 6. června na 17 hodin. Zahájení a průvodního slova se zhostí organizátoři expedice i sami její účastníci.

Pokud výstavu nemůžete navštívit, zamiřte na facebookovou stránku expedice, kde organizátoři postupně zveřejňují kroniku výpravy a nejrůznější postřehy z cesty.

          

          

Autor: Martin Višňa

Foto: Kateřina Faltusová, Marie Procházková

Studenti vyrazí s handicapovanými přes hranice (ne)možného!

S mottem Přes hranice (ne)možného a ještě dál vyjedou na začátku května studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého na Expedici přes bar. Pod dohledem vyučujících zprostředkují jako průvodci desítce osob se zdravotním postižením nevšední cestovatelské a sportovní zážitky, které by jim možná jinak zůstaly zapovězeny.

Na expedici se studenty vyrazí vozíčkáři, lidé se zrakovým, sluchovým a také mentálním postižením. „Snažili jsme se pokrýt co nejvíce druhů zdravotního postižení. Zaměřovali jsme se ale třeba i na to, jakou mají zájemci motivaci k účasti na expedici. Nejčastěji uváděli možnost poznat novou kulturu, možnost dostat se na chvíli z běhu všedního dne, ale také že se chtějí podívat do zahraničí, protože se tam dosud nedostali, či zažít nabízené outdoorové aktivity, protože s nimi nemají zkušenosti. Někteří také uvedli, že chtějí prostřednictvím expedice poznat sami sebe,‟ uvedla za organizátory Kateřina Faltusová.

Někteří účastníci se už nemohou startu expedice dočkat, jako například osmadvacetiletý vozíčkář Eustach Janoušek. Ten rád píše povídky a organizátoři zvažují, že ho zaúkolují vedením kroniky expedice. „Od doby, kdy se přihlásil, prý pořádně nespal. A když jsem mu volala, že byl vybrán, tak se rozbrečel radostí,‟ prozradila Faltusová.

Na účastníky expedice čeká desetidenní nabitý program v rakouských a švýcarských Alpách, také třeba v Lichtenštejnsku. Itinerář čítá místa jako Solná komora, Innsbruck, Davos nebo Svatý Mořic, v plánu jsou pěší a cyklistické výlety včetně výstupu na třítisícový vrchol Piz Nair, vodní turistika a zdolávání ferrat.

Uskutečnění expedice vyjde na zhruba 300 tisíc. Třetinovou částkou se na nákladech podílejí sami studenti, účastníci platí polovinu rozpočtované částky na dopravu a ubytování, která činí sedm tisíc. Podali jsme také několik žádostí o podporu na různé organizace a část nákladů na ubytování se nám podařilo pokrýt výtěžkem z uskutečněného benefičního večera, kde se dražily zážitky s námi a kde vystupovali akademici z fakulty,‟ přiblížil další z organizátorů Michal Šmíd.

Podporu studenti hledají také prostřednictvím crowdfundingové kampaně, kterou spustili na portálu Nakopni.me. Přispěvatelé si mohou vybrat výši příspěvku a k tomu se vážící odměnu. Začíná se od stokoruny s dobrým pocitem, v nabídce jsou dále suvenýry a pohlednice z cesty nebo třeba vlastnoručně malované plátěné tašky. Zajímavá může být možnost zažít den studenta fakulty tělesné kultury za tisíc korun.

Budeme rádi za každý příspěvek, za každou podporu, která povede ke zdárné realizaci expedice. Sami z našich peněz bychom totiž něco takového nedokázali,‟ zakončují organizátoři. Podpořit je můžete ZDE

Expedice přes bar je vzdělávací projekt katedry aplikovaných pohybových aktivit Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého, prostřednictvím nějž studenti navazujícího magisterského studia pomáhají osobám s postižením překonávat bariéry a posouvat své vlastní hranice a zároveň získávají praktické zkušenosti pro realizaci akcí pro osoby se zdravotním postižením při výkonu svého budoucího povolání. V minulosti již studenti uspořádali expedice ve Skandinávii nebo v Dolomitech. 

Autor: Martin Višňa

Foto: Archiv katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK UP.


S DECATHLONEM PŘES BARIÉRY
13. 04. 2018

Termín 6.5.2018 11-18:00 si určitě všichni zapišme do diářů. Obchod Decathlon v Olomouci pořádá benefiční akci na podporu Expedice Přes Bar. O programu a bližších podrobnostech vás budeme informovat.

ExpedicePřesBar 2018
12. 03. 2018

Daší ročník Expedice se bude konat v termínu od 11. do 17. června 2018 a to v oblasti Zell am See rakouské spolkové země Salcbursko. 

Expediční dárkové předměty
15. 12. 2017

Nabízíme k prodeji nástěnné foto kalendáře na rok 2018, dva druhy magnetek a přívěšek na klíče. Vše s fotkami Expedice Přes Bar. Více informací naleznete zde.

Beseda v Ostravě - Život bez bariér
09. 11. 2017

Prezentace expedice 2017 a beseda s účastníky proběhne v neděli 12. listopadu v Ostravě v rámci veletrhu Život bez Bariér. Začínáme ve 13h! Těšíme se na Vaši účast, více info zde.

Konference APA v Praze
21. 09. 2017

V pátek 22. 9. 2017 představíme expediční putování na pražské konferenci aplikovaných pohybových aktivit na FTVS. Více informací o konferenci zde.UP logo FTK horizont cz logo Centrum APA ALPINA
Konto Bariery lg caapa